Vymáhanie pohľadávok v upomínanom konaní

  1. Home
  2. Blog
  3. Vymáhanie pohľadávok v upomínanom konaní

Podnikatelia majú od 01.02.2017 vytvorené vhodnejšie prostredie pre vymáhanie peňazí od svojich dlžníkov vďaka zákonu č. 307/2016 Z.z. o upomínacom konaní. Upomínacie konanie predstavuje alternatívnu možnosť vydania platobného rozkazu prostredníctvom elektronického podania na súd.

O čom je upomínacie konanie a aké sú jeho výhody pre veriteľov?

Upomínacie konanie bolo vytvorené za účelom rýchlosti a jednoduchosti. Rýchlosť je zaobstaraná tým, že v konaní je príslušný jediný súd, a to Okresný súd Banská Bystrica. Celé konanie je vedené výlučne elektronicky (okrem prípadov, kedy vymáhate od fyzických osôb a tí nemajú aktívnu elektronickú schránku).

Pokiaľ žalujete právnickú osobu, napríklad obchodnú spoločnosť, ktorá Vám dlží peniaze, súd zasiela platobný rozkaz do elektronickej schránky spoločnosti. Zásielka, ktorú súd zašle do elektronickej schránky, sa po uplynutí 15-dňovej úložnej lehoty aj bez vedomia dlžníka, považuje za doručenú – nastáva tzv. „fikcia doručenia“. Nemôže tak už nastať situácia, že dlžník zásielky nepreberá alebo sa zatajuje. Už sa nestane, že by súd musel zrušiť platobný rozkaz z dôvodu nemožnosti jeho nedoručenia dlžníkovi.

Ak žalujete fyzickú osobu a súd zistí, že fyzická osoba ako Váš dlžník nemá aktivovanú elektronickú schránku (nakoľko fyzické osoby nemajú povinnosť aktivovať elektronickú schránku, môžu si ju aktivovať dobrovoľne), dostanete sa čiastočne do zdržania s vymáhaním, pretože súd bude platobný rozkaz doručovať poštou. V tejto situácii môže nastať riziko, že Vám Váš dlžník – fyzická osoba zásielky nepreberie. Ak nebude zásielka poštou doručená dlžníkovi, súd v Banskej Bystrici Vás vyzve na pokračovanie v konaní na príslušnom súde určeného podľa pravidiel uvedených v Civilnom sporovom poriadku.

Pozor, v prípade fyzickej osoby, pokiaľ si táto dobrovoľne zriadila elektronickú schránku, sa taktiež uplatňuje vyššie uvedená fikcia doručenia zásielky ako pri podnikateľoch.

Ďalšia výhoda upomínacieho konania je tá, že za súdny poplatok zaplatíte iba jeho časť vo výške 50 %, t. j. o polovicu menej ako v bežnom konaní. Súd Vám po elektronickom podaní návrhu na vydanie platobného rozkazu zašle do Vašej elektronickej schránky platobné podmienky na úhradu súdneho poplatku. Na jeho úhradu Vás už ďalej nevyzýva.

Návrh na vydanie platobného rozkazu ako aj celá komunikácia so súdom prebieha v elektronickej podobe formulármi podpísanými kvalifikovaných elektronickým podpisom a výlučne do elektronickej schránky súdu. Formuláre sú uverejnené na stránke ministerstva spravodlivosti. Toto však neplatí ak je žalovaný fyzická osoba a nemá aktivovanú elektronickú schránku. Takáto fyzická osoba  v tomto prípade môže konať prostredníctvom pošty aj bez elektronického podpisu.

Súd platobný rozkaz vydá na základe doložených dôkazov – príloh ktoré priložíte k návrhu na vydanie platobného rozkazu. V upomínacom konaní môžete v zásade uplatniť istinu (uplatňovaný nárok),  úroky z omeškania, poplatok za uplatnenie pohľadávky (čo momentálne činí 40 EUR), alebo aj dohodnutý zmluvný úrok, a taktiež náhradu za zaplatený súdny poplatok a náhradu trov právneho zastupovania

Platobný rozkaz vydá súd v rámci upomínacieho konania do 10 pracovných dní odo dňa uhradenia súdneho poplatku, ktorý doručí do elektronickej schránky Vám aj Vášmu dlžníkovi. V prípade ak by mal byť doručovaný do zahraničia je potrebné, aby zahraničná osoba mala ustanoveného právneho alebo iného zástupcu, ktorému sa bude doručovať na Slovensku. V prípade ak ste žalobca alebo žalovaný je zahraničná osoba je potrebné doložiť k návrhu výpis z obchodného registra alebo inej evidencie, v ktorej je zahraničná osoba zriadená. Do návrhu na vydanie platobného rozkazu je dobré uviesť aj Vaše číslo účtu, na ktoré Vám má dlžník plniť prípadne súd vrátiť súdny poplatok.

Proti platobnému rozkazu môže dlžník podať odpor. Za týmto účelom by sme odporúčali vo formulári vyhlásiť, že faktúru alebo iný uplatňovaný nárok evidujete vo svojom účtovníctve a v prípade ak ste platcami DPH, tak vyhlásenie, že  Váš uplatňovaný nárok alebo faktúru ste uviedli v kontrolnom výkaze.  V tomto prípade bude dlžník musieť preukazovať, že mu faktúra nebola doručená, alebo ak mu bola doručená, tak prečo ju neeviduje vo svojom účtovníctve alebo kontrolnom výkaze.

Pre zhrnutie, v prípade ak ste na strane veriteľa, je pre Vás uplatňovanie a vymáhanie pohľadávok v upomínacom konaní výhodné z hľadiska rýchlosti, nižšej poplatkovej povinnosti ako aj možnosti aplikácie fikcie doručenia platobného rozkazu v prípade jeho doručenia do elektronickej schránky dlžníka.

V prípade ak vo svojom účtovníctve evidujete nezaplatené faktúry od svojich odberateľov alebo iných obchodných partnerov, pokojne sa obráťte na našu  advokátsku kanceláriu v Bratislave. Poskytneme Vám kompletne právne služby a právne poradenstvo vo veci uplatnenia a vymáhania Vašich pohľadávok prostredníctvom upomínacieho konania. Upomínacie konanie je v spolupráci s dobrým advokátom efektívnym nástrojom pre dosiahnutie exekučného titulu a pre následné vymáhanie pohľadávky v exekúcii.